High-performance RGBW PAR Light
KLA-RAIN W18 is a compact high-performance LED PAR fixture designed for professional stage lighting, architectural illumination, and House of Worship applications. Equipped with 18 × 15W RGBW LEDs, it delivers vibrant color mixing, smooth washes, and high-output performance with excellent color uniformity. The fixture features a 40° beam angle, flexible DMX control modes, and individual LED control for advanced lighting effects. Built for durability in demanding environments, the KLA-RAIN W18 incorporates intelligent temperature protection, making it suitable for installations.
| Input Voltage | AC 100–240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 270W |
| Main Light Source | 18× 15W RGBW (4-in-1) LEDs |
| Lifespan | 10,000 hours |
| Control Modes | DMX 512, RDM, self-running, master/slave, sound-activated |
| DMX Channels | 9 |
| Setting and Addressing | Control panel with display |
| Protection Rating | IP20 |
| Minimum Ambient Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Ambient Temperature | 104°F (40°C) |
| Maximum Surface Temperature | 176°F (80°C) |
| Color Mixing | RGBW additive color mixing |
| Dimming | 0–100% linear dimming |
| Strobe | 1–30 Hz |
| Effect Modes | Wash |
| Pixel Control | Individual LED point control |
| Dimensions | 385 × 150 × 190 mm |
| Net Weight | 5.5 kg |
| AC power input | PowerCon |
| DMX and RDM data in/out | 3 Pin XLR |