High-performance 2 in 1 Par PAR Light
KLA-RAIN 450 is a compact high-performance 2 in 1 Par PAR Light designed for stages, architectural lighting, auditoriums, and House of Worship applications. Equipped with 2×50W CW + 2xWW LEDs, it delivers high-output white illumination with smooth color temperature blending from 3200K to 5800K, making it suitable for both warm stage lighting and neutral broadcast environments. The fixture features independent electronic dimming, advanced strobe effects, and precise optical performance. Built for reliable operation in demanding environments, it incorporates intelligent thermal management, and durable weather-resistant construction.
| Input Voltage | AC 100–240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 250W |
| Main Light Source | 2× 50W CW, 2x50W WW |
| Lifespan | 10,000 hours |
| Control Modes | DMX 512, RDM, self-running, master/slave, sound-activated |
| DMX Channels | 5, 11 |
| Setting and Addressing | Control panel with display |
| Protection Rating | IP20 |
| Minimum Ambient Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Ambient Temperature | 104°F (40°C) |
| Maximum Surface Temperature | 176°F (80°C) |
| Color Mixing | 3200K to 5800K linear temperature adjustment |
| Dimming | 0–100% linear dimming |
| Strobe | 1–30 Hz |
| Effect Modes | Wash |
| Pixel Control | Individual LED point control |
| Dimensions | 320 × 105 × 240 mm |
| Net Weight | 5.4 kg |
| AC power input | PowerCon |
| DMX and RDM data in/out | 3 Pin XLR |